fbpx

H1: 3 sejre på 1 uge

Søndag blev Rungsted besejret sikkert i Hafnia Dome efter en fornem holdindsats, og onsdag lagde samme hal gulvbrædder til pokalopgøret mod Helsingør, der blev sendt hjem med et alt for smalt nederlag, inden Hafnia lørdag fortsatte den fine start på sæsonen med den 5. sejr i træk, da CBS måtte strække våben i Bellahøjhallen mod Amagers floorball-stolthed.

Hafnia FC – Rungsted-Hørsholm FK 10-3 (2-1, 4-1, 4-1)
1. 03:16 0-1 Patrick Kisbye (Tim Ingemann)
1. 12:46 1-1 Selvmål
1. 14:26 2-1 Jesper Schow (Thomas Hviid)
1. 18:28 U2 Tim Ingemann, RHFK

2. 02:39 3-1 Jesper Schow (Nikolaj Parbo)
2. 03:40 3-2 Patrick Kisbye (Jeppe Burchard)
2. 11:10 4-2 Peter Steen Jensen (Niklas Petzke)
2. 14:23 U2 Kristian Kirk, Hafnia
2. 14:39 5-2 Nikolaj Parbo (Jesper Schow) SH
2. 15:58 6-2 Nikolaj Parbo (straffeslag) SH
2. 17:31 U2 Peter Steen Jensen, Hafnia

3. 00:19 7-2 Thomas Hviid (Jeppe V. Trier)
3. 03:39 U5 Niklas Petzke, Hafnia
3. 06:03 Timeout, RHFK
3. 06:24 U2 Alexander Filipsen, RHFK
3. 07:18 U2 Kristian Kirk, Hafnia
3. 14:43 8-2 Jonas Palm (Jesper Schow)
3. 16:42 9-2 Jesper Schow (Nikolaj Parbo)
3. 16:56 10-2 Jesper Schow (straffeslag)
3. 17:20 Timeout, Hafnia
3. 19:13 10-3 Jeppe Burchard (Patrick Kisbye)

MOM:
Jesper Schow

Hafnia FC – Helsingør FT 4-3 (2-1, 1-0, 1-2)
1. 07:38 0-1 William Tækker (Jan Hammer)
1. 09:07 1-1 Nikolaj Parbo (Jesper Schow)
1. 09:16 2-1 Jesper Schow (Nikolaj Parbo)

2. 09:19 3-1 Nikolaj Parbo (Jesper Schow)
2. 10:31 U2 Thomas Hviid, Hafnia
2. 12:54 Misbrugt straffeslag, HFT

3. 00:17 4-1 Jeppe V. Trier (Frederik Trier Møller)
3. 02:26 U2 Thomas Hviid, Hafnia
3. 03:21 U2 Jens Stigaard, HFT
3. 05:39 4-2 Martin Andreasen (Jens Stigaard)
3. 12:48 Timeout, HFT
3. 19:57 U2 Philippe M. Nielsen, Hafnia
3. 19:59 4-3 Tobias P. Jørgensen (Jonas Hviid) PP

MOM:
Lars Meyer

CBS Sport – Hafnia FC 5-8 (2-4, 3-2, 0-2)
1. 01:10 0-1 Frederik Trier Møller (Jeppe V. Trier)
1. 04:06 0-2 Jesper Schow (Nikolaj Parbo)
1. 07:30 0-3 Niklas Petzke (Thomas Hviid)
1. 08:40 0-4 Jesper Schow (Jeppe V. Trier)
1. 09:50 1-4 Nicolai Blom (Casper Vesterskov)
1. 19:28 2-4 Mads Voldum (Frederik Voldum)

2. 04:23 2-5 Nikolaj Parbo (Jesper Schow)
2. 04:34 3-5 Mads Voldum (Jon Maltesen)
2. 05:48 4-5 Mads Voldum (straffeslag)
2. 08:20 4-6 Frederik Trier Møller (Jeppe V. Trier)
2. 08:56 5-6 Nathan H. de Ouderaen (Gustav Åberg)
2. 15:00 U2 Jon Maltesen, CBS
2. 17:10 U2 Niklas Petzke, Hafnia

3. 02:30 U2 Jiri Chabera, CBS
3. 05:40 5-7 Frederik Trier Møller (Michael Werdelin)
3. 08:30 5-8 Niklas Petzke (Jeppe V. Trier)
3. 12:52 Timeout, CBS
3. 14:32 U2 Lars Neubert, Hafnia
3. 18:18 U2 Jon Maltesen, CBS
3. 19:58 U2 Jesper Schow, Hafnia

MOM:
Frederik Trier Møller

OPDATERET STATISTIK: Sæsonen 2019/20

Stilling, 1. div. øst, grundspil